Dětské tábory: jak je vybrat, co dětem zabalit a jak je na něj připravit?

Dětské tábory jsou zábavný a vzrušující způsob, jak mohou děti trávit čas letních prázdnin. Získávají tak nová přátelství, vyzkouší nové aktivity a naučí se cenné životní dovednosti. Často nabízejí širokou škálu aktivit, od sportovních a outdoorových dobrodružství, po umění a řemesla. S rozhodnutím poslat děti na dětský tábor však přichází řada otázek. Jak vybrat ten správný tábor? Co dětem zabalit a jak je na první delší čas strávený mimo domov připravit?

Jak správně vybrat?

Vybrat dětský tábor je pro rodiče nelehký úkol. Je tolik možností, mezi kterými se dá vybírat, že je důležité provést průzkum a zvážit všechny možné faktory. Zde si představíme několik klíčových bodů, které je třeba brát v úvahu při výběru dětského tábora:

Bezpečnost

Toto by měla být ta nejvyšší priorita při výběru tábora. Hledejte takové kempy, které vykazují výjimečné výsledky a jsou držiteli akreditace. To zajistí, že kemp prošel bezpečnostními kontrolami a splňuje určité standardy ochrany bezpečnosti a tím i zdraví.

Programy a aktivity

V úvahu byste měli vzít i typ programů a aktivit, které kemp nabízí. Je tábor zaměřen na nějakou konkrétní činnost, jako je sport či umění? Nabízí různé aktivity, které děti zaujmou a zabaví? Hledejte takové tábory, které nabízí vnitřní i venkovní aktivity. Poskytují tak dětem příležitost zkoušet nové věci a rozvíjet nové dovednosti. Nocování v přírodě, každodenní sportovní vyžití a převaha společných aktivit je to, co hledáte.

Zaměstnanci

Ti, co pracují v dětských táborech představují důležitou roli. Od jejich schopností se odvíjí bezpečnost dětí i to, jaká je na táboře celková atmosféra. Hledejte tábory, kde je personál zkušený, proškolený a zapálený pro to, co dělá. Kvalifikace personálu je informace, kterou je každý pořadatel jakéhokoli tábora povinen poskytnout.

Cena

Cena patří mezi důležité faktory. Neměl by však být jediným faktorem. Od toho, kolik tábor stojí, se totiž odvíjí ve většině případů i jeho kvalita. Nejlepší výběr je takový, kde je perfektní poměr mezi kvalitou a cenou. Mnoho táborů navíc nabízí možnost splátek či finanční pomoci pro rodiče. Tím se stávají tábory dostupnější.

Výběr správného dětského tábora představuje výzkum a pečlivé zvážení celé řady faktorů. Bezpečnost stavte na první místo a programy, aktivity či personál mějte pečlivě prozkoumané, abyste se pro své dítě rozhodli co nejlépe.

Co dětem zabalit?

Balení na dětský tábor se může zdát jako náročný úkol, zvláště je-li to pro vaše dítě poprvé. Chcete se vší silou ujistit, že mají vše, co k zábavě potřebují. Zároveň je nechcete zatěžovat nepotřebnými věcmi. Abychom vám v tomto nelehkém úkolu pomohli, sestavili jsme seznam nezbytných věcí, které je třeba zabalit na táborové dobrodružství vašeho potomka.

Oblečení

Nejdůležitější roli v zabalených věcech bude bezkonkurenčně zabírat oblečení. Vaše dítě bude během pobytu v táboře potřebovat různé oblečení, včetně košile, kalhot, šortek a plavek. Nezapomeňte si přibalit pár oblečení navíc pro případ, že nastane nějaká nehoda či potopa. Také je třeba zahrnout několik vrstev pro případ, že by se výrazně ochladilo.

Na tábor je také dobré přibalit více nepromokavého oblečení. O hrátky v lese, u potoka a venku na dešti nebude nouze a málo suchého oblečení je recept na nemoc. Doporučujeme sáhnout po kvalitním oblečení, které dobře odvádí pot, vlhkost a zahřeje za každé situace. Tyto funkce perfektně plní oblečení z lněných látek nebo 100 % bavlny či konopí.

Toaletní a osobní potřeby

Toaletní a osobní potřeby by měly zahrnovat položky, jako je zubní pasta, kartáček na zuby, mýdlo, šampon a jakékoli potřebné léky, které vám přijdou na mysl. Důležité je myslet na to, aby množství vydrželo po celou dobu tábora.

Kempingové vybavení

Kempingové vybavení zkrátka k táborů patří. To by mělo zahrnovat především věci, jako je spací pytel, baterka či láhev na vodu. Pokud jsou součástí táboru outdoorové aktivity, může potřebovat také turistické boty, čepici nebo opalovací krém. Můžete dítěti přibalit i takové věci, kterými bude oproti ostatním vyčnívat. Příkladem toho je třeba kvalitní hamaka nebo, pokud máte ve svou ratolest dostatečnou důvěru, rozkládací nožík.

Věci na konec

V poslední řadě by v zabalených věcech neměly chybět všechny speciální nebo pohodlné předměty, které vaše dítě bude moci potřebovat, od plyšového zvířátka přes pokrývky nebo oblíbené knihy po společenskou hru. Tím zajistíte, že se vaše dítě bude během pobytu na táboře cítit více jako doma.

Balení dětí na tábor může být zdrcující. S trochou plánování a zvažování ale zajistíte, že bude vaše dítě mít po dobu pobytu vše, co potřebuje pro zábavný a nezapomenutelný zážitek. Nezapomeňte dohlédnout na to, aby žádné položky ze seznamu v batohu nechyběly.

Jak vaši ratolest náležitě připravit?

Jestli posíláte vaše dítě na tábor, může se jednat o nervy drásající zážitek. A to nejen pro vás, ale i vašeho potomka. Chcete se ujistit, že je vaše dítě duševně připraveno na tuto zkušenost a má nástroje, které potřebuje k tomu aby se dobře bavilo. Zde je celkem 6 tipů, jak psychicky své dítě na zábor připravit:

 1. Promluvte si. Mluvte o tom, co vaše dítě čeká a tím mu pomůžete zmírnit obavy či jakékoliv úzkosti s nimi spojené. Z pocitu dlouhodobějšího pobytu mimo domov se některým dětem může dělat mdlo. Snažte se situaci řešit se sebevědomím a klidem.

  • Povzbuzujte své dítě k tomu, aby bylo samostatné a soběstačné. Tábor je pro dítě skvělou příležitostí, jak se o sebe naučit postarat a rozhodovat se samo. Povzbuďte své dítě, aby samo zkoušelo nové aktivity a nacházelo nové přátele. Od toho přece jenom dětské tábory jsou.

  • Pomozte mu rozvinout pozitivní přístup. Tábor je občas náročný a je důležité, aby vaše dítě mělo pozitivní přístup a bylo novým zkušenostem otevřené. Povzbuďte své dítě, aby se zaměřilo na zábavné a vzrušující aspekty tábora, spíše než jakékoliv potenciální zbytečné výzvy.

  • Mluvte i o táborových pravidlech a očekáváních. Ujistěte se, že vaše dítě pravidlům tábora rozumí a má realistickou představu toho, co jej čeká. Tím předejdete případným nedorozuměním či konfliktům, které se mohou během tábora naskytnout.

  • Pomozte dítěti připravit se na případné výzvy, které jsou s táborem spojeny. Tábor může být skvělou příležitostí, jak výzvám čelit a překonávat je. Povzbuďte své dítě, aby přemýšlelo nad potenciálními problémy. kterým mohou na táboře čelit. Tím může být například stesk po domově nebo zkoušení nových aktivit. Vymyslete spolu s ním způsoby, jak se s těmito výzvami poprat. Dodá mu to sebevědomí.

  • Seznamte jej s autoritami, úctou a respektem. Vzájemný respekt a úcta jsou na táboře alfou omegou. Děti mají často pocit, že jedinou jejich autoritou jsou rodiče a nikoho dalšího se jim poslouchat moc nechce. Připravte je na to, že na táboře budou velet vedoucí, které budou muset respektovat. Umět poslouchat hraje prim především v bezpečnosti pro vaše dítě i ostatní.

  Tip: Věděli jste, že nejlepším pojištěním dětí je kvalitní pojištění rodičů?

  Psychická příprava vašeho dítěte na tábor je důležitým krokem k tomu, aby si tábor náležitě užilo. Když s dítětem budete mluvit o tom, co ho čeká, budete ho podporovat a povzbuzovat, získá tím určitou nezávislost a pozitivní přístup k výzvám, které ho během života čekají.

  Závěrem

  Dětské tábory jsou zaručený způsob, jak děti zabavit a nabídnout jim pohled do světa nových přátelství. Může se jednat o letní, školní či zimní záležitost, při které účastník tábora získá nové dovednosti.

  Tábory mohou být rozděleny podle různých kritérií. Bývají zaměřeny na umění, sport či řemesla. Důležité je vybrat právě takový tábor, který bude vašemu dítěti sedět. Má rád hudbu? Je rád středem pozornosti? To vše vám může při výběru tábora napovědět.

  Táboroví poradci jsou obvykle vysokoškoláci, kteří byli na takovou práci přímo vyškoleni. V mnoha případech se jedná o bývalé účastníky tábora, kteří tím přímo žijí. Proto nemusíte mít strach, že by děti skončili ve špatných rukou. Přesto ale dbejte na správný výběr tábora i vzhledem k personálu. V nejlepším případě se jedná o personál, který má v zásobě rozsáhlé portfolio bezpečných her.

  Celkově jsou dětské tábory skvělým způsobem, jak děti pobavit, naučit je nové dovednosti a vytvořit si trvalé vzpomínky.

  Jakub Novák, obsahový a SEO specialista