Notebook nebo počítač? Obojí má svá pro a proti a v obou případech se nejedná o stovkovou investici, takže je dobré si vše důkladně promyslet. Při rozhodování, zda studentovi pořídit notebook nebo stolní počítač (PC), je třeba brát potaz hned několik faktorů.
Prvním z nich je osobnost studenta samého, jeho preference, četnost a typ práce, na kterou počítač potřebuje. Druhým je studijní obor, zda se jedná o střední či vysokou školu a jaké nároky v počítačové gramotnosti jsou školou na studenta kladeny. A posledním, ale neméně podstatným faktor jsou finance, které na počítač pro studenta můžete obětovat.
Student a jeho preferenceKaždý student jiný, jinak se učí, má jiné zájmy a potřeby. Pokud máte doma počítačového nadšence, kterého horko těžko vyženete v létě na koupaliště, určitě bude rád za kvalitní stolní počítač a příslušenství jako je pohodlná počítačová židle, ergonomická klávesnice i myš, případě reproduktory, druhý monitor apod.
Naopak mladý muž či slečna, kteří se často učí venku, třeba v parku, nebo se rádi potkávají se spolužáky například v kavárně nebo jinde s bezplatnou wifi, určitě uvítá notebook, který si bude moci snadno odnést s sebou. Studentský notebook nemusí být extra velký.
Výhodou mládí je obvykle dobrý zrak, takže ani velikost displeje není zásadní. Většina studentů spíše uvítá notebook s menším displejem, který je lehčí a snadno se nosí v batohu nebo brašně. Důležitá může být i výdrž baterie, protože ne všude se dá notebook zapojit do elektřiny.
Požadavky školyI když škola těžko může nutit pořídit si nějaké počítačové vybavení, doba covidová přispěla už i u základních škol k daleko větší digitalizaci a zapojení počítačů i v předmětech, kde to ještě před pár lety bylo nemyslitelné, třeba u matematiky.
Výhodou je, že školy na to myslí a mají své počítačové učebny. Ani u středních škol není vlastní počítač nijak definován, i když jeho používání studentům může hodně pomoci.
Zadání úkolů, přehledy známek, často i přehled probírané látky jsou běžně studentům k dispozici online, samozřejmostí jsou i referáty, ročníkové práce a další aktivity, které se bez internetových zdrojů neobejdou. Zda se na ně dívá z PC nebo z notebooku, moc nerozhoduje.

Specifičtější to může být například u studentů vysloveně IT oborů, ať už se jedná o počítačovou grafiku nebo programování, případně u vysokých škol, kde se používají specifické programy například pro projektování, počítačové modely apod.
Obecně platí, že čím vyšší jsou softwarové i hardwarové nároky, tím jednodušší je naplnit je na PC. Samozřejmě existují i velmi výkonné notebooky, ale jejich cena už je dost vysoká. U PC se zase nesmí zapomenout, že na rozdíl od notebooků u nich není připojení na wifi samozřejmostí.
Pokud nechcete používat klasický kabel, musíte si dokoupit síťovou kartu nebo wifi USB adapter.
Existují i cenově výhodné řešeníInvestice do studentského počítače dnes není na dlouhé roky. Pokrok se nezastaví a to, co stačilo před pár lety, je už nyní za zenitem. U studentů tak může být výhodným řešením repasovaný notebook, nebo repasovaný počítač.
Jedná se o hardware, který je v bezvadném stavu, i když se jedná o zboží již používané. Před prodejem je ale zkontrolováno, případné závady jsou opraveny a ceny jsou více než výhodné. Na repasované počítače se poskytuje záruka minimálně 12 měsíců.