DOBRÝ ZAMĚSTNAVATEL SI SVÝCH LIDÍ VÁŽÍ

Priority při hledání práce se v dnešní době značně mění. Společnosti v současné době nabízejí nejrůznější benefity a předhánějí se při získávání kvalitních zaměstnanců. Naopak najít dnes zaměstnavatele, který dokáže splnit naše představy, není jednoduché. Zvláště v oborech, kde je základem služba pro zákazníky. Mezi největší zaměstnavatele u nás v tomto oboru patří diskontní řetězec PENNY, který si uvědomuje, jak těžké je dnes najít kvalitní a loajální zaměstnance.

Aktuálně tento obchodní řetězec zaměstnává takřka sedm tisíc lidí a na 2 000 brigádníků, přičemž počet jeho zaměstnanců vzrostl od roku 2018 o více než osm set. „S tím, jak roste naše prodejní síť, přibývá i našich zaměstnanců. Na každou novou prodejnu potřebujeme 15 až 20 nových lidí. Současně to přináší stávajícím zaměstnancům možnost kariérního růstu, protože potřebujeme nové zástupce vedoucích, vedoucí i oblastní vedoucí, kteří už mají za sebou nějakou praxi na stávajících prodejnách,“ popisuje hlavní důvod růstu počtu zaměstnanců Michal Batelka, vedoucí personálního oddělení PENNY. „Nejvíce nových lidí máme na prodejnách a logistice tak, abychom zajistili spokojenost našich zákazníků.“

Samotní zaměstnanci řadí mezi nejvýznamnější pozitiva práce v této společnosti vzdálenost od domova, osobní přístup a pracovní kolektiv, možnost kariérního růstu a stabilitu společnosti. Jako každý solidní a férový zaměstnavatel nabízí PENNY svým zaměstnancům řadu zaměstnaneckých benefitů, jehož základ tvoří stravenky za každý odpracovaný den a týden dodatkové dovolené. „Naši lidé si nejvíce cení osobního přístupu a pracovního kolektivu s možností kariérního růstu. V neposlední řadě je pro ně motivující i to, že díky tomu, že jsme doslova po celé zemi, to mají do práce velmi blízko a pracují v blízkosti svého bydliště, tedy tam, kde to dobře znají,“ říká Michal Batelka a dodává: „Co je pro ně důležité a v současné době dvojnásob, je skutečnost, že potravinářství je stabilní obor, a že neustále rosteme a rozvíjíme se a oni mohou růst s námi.“ Svým zaměstnancům PENNY nabízí karierní programy, ať už je to Managment Trainee pro absolventy vysokých škol nebo program Potenciál, pro ty, kteří chtějí dělat kariéru a vypracovat se na manažerské pozice.

Zaměstnancimají k dispozici i další výhody, ať už se jedná o nadstandardní příplatky, placené volno či volno na Štědrý den, příspěvek na penzijní pojištění, benefitní program Cafeteria, zvýhodněnou kartu Multisport, příspěvek na dětský tábor či dárkové vánoční poukázky. Společnost jim poskytuje i výhodné nákupy ve své prodejní síti nebo se sami mohou zapojit do testování kvality výrobků. Prostřednictvím programu Dáme Česko mohou poznávat krásy Česka a dostávat za své výlety oblíbené benefitní body. Právě díky propracovanému systému benefitního programu mohou čerpat slevy u vybraných partnerů, jako jsou například cestovní kanceláře, kulturní zařízení, sportovní obchody, prodej elektroniky nebo mají k dispozici atraktivní zaměstnanecké mobilní a datové tarify.

Na více než 410 prodejnách PENNY pracují 4/5 žen, naopak v logistických centrech jsou to 4/5 mužů. Poměr mužů a žen na centrále je pak vyrovnaný. Více než 60 % zaměstnanců spadá do věkového rozmezí 30 až 50 let, podíl zaměstnanců mladších 30 let je 22 % a zaměstnanců nad 50 let je 18 %. „Co nás těší a je pro nás důležité, zvláště v dnešní době, kdy lidé často mění zaměstnání, je loajalita. Máme více než 300 zaměstnanců, kteří u nás pracují více než 20 let. Dokonce několik desítek z nich pamatuje, když byla v místech dnešní centrály v Radonicích pole. Alespoň 10 let pak u nás pracuje více než 1 500 lidí, to je prakticky každý pátý,“ konstatuje Michal Batelka. Vysokou loajalitu potvrzuje i fakt, že 84 % žen se po mateřské dovolené vrací zpět. Oblastní vedoucí Jan Hamar pak doplňuje: „Mě na PENNY baví, že skutečně podporuje své zaměstnance, ať už v seberozvoji, dává možnost růst, a především to, že naše vztahy obecně mají nejen pracovní, ale i soukromou rovinu. Výborný šéf a skvělý tým lidí, to se často ve velkých firmách nestává. Díky tomu jsem srdcař PENNY.“

Ačkoliv dnes není mzda tím jediným faktorem při hledání nového zaměstnání, v současné době hraje stále zásadní roli. I proto PENNY za posledních 8 let zvyšovalo svým zaměstnancům mzdu celkem 10x. U zaměstnanců prodeje došlo od letošního března k navýšení mezd na pozici pokladní o 7,5 %. To znamená, že základní mzda bez započtení dalších příplatků při plném úvazku začíná na 28 000 korunách, po 4 odpracovaných letech pak na 30 000 korunách. K tomu jsou zaměstnancům vypláceny také další příplatky a atraktivní benefity. Od března se rovněž navýšila mzda vedoucích prodejen a jejich zástupců. Díky úpravě systému odměňování vzrostly jejich základní mzdy až o 12,5 %.  „Na počátku letošního roku jsme upravili systém odměňování, aby byl ještě transparentnější. Zakládáme si na tom, že naši lidé vědí, za co a kolik dostávají zaplaceno. Za mimořádné výkony, ať už to bylo v čase pandemie nebo třeba na přelomu loňského a letošního roku, jsme pak vyplatili našim lidem mimořádné odměny v celkové hodnotě přes čtvrt miliardy korun,“ říká k odměňování Radek Hovorka, jednatel a finanční ředitel PENNY.