Jeden šroubovák, půl hodinky přípravy a podle složitosti sestavy hodinka až tři na montáž. Skládání vlastního počítače může být zábavou pro každého nadšence, spojenou s příjemným procesem vybírání jednotlivých komponent.
My jsme se podívali na novou platformu od Intelu s procesory Alder Lake a připravili tři sestavy pro hráče počítačových her, od cenově dostupné až po prémiovou s rozpočtem slušného ojetého auta.
Pro nenáročného hráče
Když jsme pět let dozadu skládali cenově dostupný herní počítač, tak jsme si vybrali sestavu s grafickou kartou GeForce GTX 1050 Ti a poměrně slušným výkonem pro většinu tehdejších her.
Nyní za úplně stejnou kartu zaplatíte o skoro sto eur více, tento cenový nárůst za tak starý model je dokonalou ukázkou obrovského problému na trhu s grafickými kartami. Ani zcela nový Radeon RX 6500 XT není ničím jiným, než jen volbou z nutnosti.
Má výkon shodný s GeForce GTX 1660 a starším Radeonem RX 5500 XT a díky své konstrukci není vůbec zajímavým kusem pro těžbu kryptomen.
Vypnout reklamu
Letos jsme proto pro základní sestavu museli navýšit limit, přičemž po stránce grafického výkonu si hráč až tak zásadně nepolepší, určitě ne z pohledu toho, kolik výkonu dostane navíc za tak dlouhou dobu.
Jako základ jsme vybrali procesor Core i3-12100F, na který vám bude stačit něco přes sto eur. Má čtyři jádra a výkon, kterým se v mnoha hrách vyrovná konkurenčnímu Ryzenu 5 3600.
Při levné základní desce mějte na mysli její omezení, jako je menší počet PCIe konektorů, jen dva sloty pro M.2 disky a také zde naleznete místo jen pro dva paměťové moduly.
U nich jsme zvolili kapacitu 16 gigabajtů, protože nic menšího nepřipadá v úvahu. Disk doporučujeme formátu M.2, zjednodušíte si jeho zapojování, ušetříte místo ve skříňce a zjednodušíte vedení kabeláže.
Díky mATX desce jsme mohli vybrat kompaktní skříňku od Cooler Master. Je skutečně malá, ale mějte na paměti její omezení. Grafická karta nesmí být delší než 36 centimetrů a je v ní místo jen na jeden klasický 3,5“ pevný disk.