Skateboardy, snowboardy, paddleboardy, nebo třeba wakeboardy – samé boardy. Pro člověka, který se o to zase až tak nezajímá, to může být často matoucí. Není divu. Když to ale trochu zjednodušíme, tak paddleboardy a wakeboardy jsou náčiním pro vodní sporty a snowboardy samozřejmě pro zimní radovánky na zasněžen sjezdovce.
My se však podíváme na třetí skupinu, a sice tu, která zahrnuje skateboardy, tudíž desku s kolečky pro jízdu po suché zemi. Teď si k nim přidáme ještě pennyboard, který s nimi vcelku úzce souvisí. Nevíte, co to je?
To vůbec nevadí, jelikož si tuto další zábavu představíme. Povíme si o pennyboardech, potažmo pennyboardingu více. Pojďme na to.
Co je pennyboard?
Už bylo tak trochu naznačeno, že pennyboard se v zásadě řadí mezi skateboardy, načež se dá říci, že ho můžeme vnímat jako jeho mladšího a menšího brášku. Samozřejmě se nabízí oba typy porovnat.
Co se týče využití i konstrukce, mají toho hodně podobného, přesto se liší v několika aspektech. Tím prvním je materiál. Zatímco běžné skejty se vyrábějí především ze dřeva, či respektive směsí materiálů, v nichž dřevo stále hraje zásadní roli, pennyboardy jsou plastové.
Rozdíl je i v kolečkách. Kolečka na pennyboard jsou o něco širší. Když to pak vezmeme trochu ze široka, pennyboard je v zásadě zmenšeninou klasického skateboardu, jak si ho většina z nás asi představí. To přináší pak také mnohé výhody, jako především tu, že je podstatně skladnější i lehčí.
Vejde se klidně i do batůžku, tudíž odpadá to mnohdy otravné přenášení skateboardu v místech, kde na něm nesmíte jezdit. V zásadě je to také takové všeobecné označení pro malé desky, které dosahují pouze zhruba šedesáti centimetrů.
Mimochodem, opakem pennyboardu jsou tzv. longboardy – ano, long, tudíž dlouhé, jenž mohou mít klidně až 150 centimetrů. Klasický skateboard se pak nachází někde uprostřed.

Troška historie
Pennyboardy vznikly kolem roku 2010 u protinožců v Austrálii. Vyrobil ho jistý Ben Mackay a pojmenoval ho po své sestře. Proto pennyboard. Je to jednoduché. Inspiroval se poté u starších klasických skateboardů, a především tím ikonickým designem ve tvaru rybičky.
Dnes však existují i jiné tvary a výraz pennyboard se chápe v širším kontextu. V podstatě se tedy jedná o malé skateboardy.
Proč jsou pennyboardy tak oblíbené?
Krom skladnosti a snadné případné přenositelnosti, o čemž už byla tak trochu řeč, se pennyboardy rychle staly oblíbenými i z jiných důvodů. Důležitým prvkem je pak to, že jsou velice „cool.“
V zásadě také navazují na tradici plastových skateboardů, které byly často k vidění v sedmdesátých, či zkraje osmdesátých let. Ne náhodou se proto také vyrábějí v různých barevných kombinacích, které na tuto dobu odkazují. Retro zkrátka bude frčet vždycky.
Stejně tak jako vy na pennyboardu, pakliže se rozhodnete nějaký pořídit. Pravda, pennyboardy nejsou dělané na nějaké velké předvádění triků, ale klade se důraz spíše na plynulou jízdu. Pro začátečníka jsou tudíž ideální během toho, kdy se učí, jak vlastně správně jezdit.
Zalíbení si v nich našla také hlavně dámská část populace. Už kvůli těm krásným barvám, o nichž už jsme se trochu bavili, ale i té lehkosti. Pokud se budete rozhodovat, zda pro něžné pohlaví pořídit skateboard nebo pennyboard, pennyboard pro holku je určitě lepší volba.