Školy nahrazují psané písmo skriptem. Děti se naučí rychleji číst, píší pomaleji

Duben je měsícem, kdy rodiče zapisují předškoláky do vybraných základních škol. Mnozí z nich mohou při hledání pokynů o zápisu do první třídy či možnostech výuky narazit i na informaci, že žáci dané školy se učí psát písmem typu Comenia Script.

Jedná se o nespojité písmo, které vzniklo v České republice v roce 2009 s cílem ušetřit děti od složitých kudrlinek a smyček psaného písma.

Má volitelný sklon, tvary písmen připomínají spíše tištěnou kurzívu a jeho autorka Radana Lencová tvrdí, že zohledňuje i potřeby dysgrafiků či leváků. Písmo je velmi podobné tomu, se kterým se děti setkávají v mobilech, tabletech či tisku.

České školy písmo využívají od roku 2010 a také na Slovensku se každý rok přidává stále více základních škol, vyškolených už je kolem 650 učitelů.

Rodiče, kteří se s ním setkávají poprvé, však často zůstávají zaskočeni. To se mé dítě v první třídě vůbec nenaučí krasopisné psané písmo, jakým jsme se učili psát my? Bude vůbec umět v budoucnu takové písmo přečíst?

„Lidé jsou často neinformovaní a vycházejí jen ze svého subjektivního pocitu, nevědí, s jakými problémy se psaním se potýkají dnešní žáci a studenti. Odsoudit novinku, o které nemám žádné informace, je příliš jednoduché,“ říká pro SME autorka písma Lencová.

Ptali jsme se proto rodičů, pedagogů i odborníků na to, jaké mají zkušenosti s tímto typem písma v praxi.

Čtou rychleji, píší pomaleji

Takzvaný skript, což je vlastně psaná podoba tištěného písma, se objevil pod vlivem všudypřítomné techniky až ve 20. století. Právě jedna z podob skriptu pod názvem Comenia Script se stala předlohou i pro žáky základních škol.

Máma prvňáčky a štvrtáčky Ivana Černáková říká, že tímto typem písma píší obě její dcery.

„Jsem spokojená. Umí si zapsat, co potřebují a jak potřebují. Odpadl stres ze spojitého psaného písma, který jsem měla i já jako prváčka, protože jsem nikdy nepsala pěkně,“ hodnotí máma dvou školaček.

Ballpoint Pen writing on a sheet of doodle School theme office notes Continuous Line drawing Back to school black on white isolated vector illustration

Klasické psané písmo si podle jejích slov dívky zkoušejí někdy doma ze zájmu podle starších psanek.

Syn Lucie Kleiblové je v současnosti osmak a novým typem písma se na Základní škole Narnia v Bratislavě učil od prvního ročníku.