Tuja nebo raději rododendron? Ne každý živý plot ochrání před hlukem

Správně zvolený, vysazený a umístěný živý plot, případně kombinace stromů s keři dokáže snížit hladinu hluku až o 50 procent. Platí pravidlo, že pro výsadbu vybíráme raději stálezelené než opadavé dřeviny.

Listy ztlumí zvuk, a to je přání nejen v létě, kdy v zahradě trávíme spoustu času, ale po celý rok. Pro výrazné ztlumení hladiny hluku a celkově zvuků se doporučuje vysadit keře v širokých pásech. Ne vždy je to ovšem možné, zejména majitelé malých pozemků si takový prostorový luxus nemohou dovolit. Jako dobrá bariéra, ať už protihluková nebo psychologická, poslouží také hustý živý plot.

Které dřeviny jsou nejvhodnější

Ideální je směs velkolistých a malolistých stálezelených keřů. Dřeviny s velkými listy tlumí hlubší tóny a drobnolisté dřeviny potlačují zase vyšší tóny. Dobrým základem je například dvojitá stěna z rododendronů v zahradě s kyselou půdou nebo z kaliny vrásčitolisté na zásaditých půdách. Tyto keře vysazujeme spolu s cesmínou nebo s jehličnany jako jsou cypřišek a zej.

Zapomeňte na tuje. Vysaďte zcela jiný živý plot, zahradě to prospěje
Spojte příjemné s užitečným

green grass and hedge background

Pokud chcete vytvořit ze dřevin nejen protihlukovou bariéru, ale také romantická zákoutí, toto přání si splníte poměrně snadno. Keře a stromy jsou pro jeden i druhý účel přímo stvořené. Například můžete vysadit kolem zahradní lavičky do půlkruhu živý plot z tisu, jehličnanů nebo zobu ptačího. Při správné péči bude tato přirozená stěna za pár let vysoká a hustá. Poskytne vám nejen ticho a klid, ale také místo k posezení ukryté před zvědavými pohledy.

Jak znásobit potěšení z odpočinku

Pokud si v zahradě rádi poleňošíte, přidejte ke klidné atmosféře vytvořené díky dřevinám ještě další rozměr. Ve vhodném zákoutí můžete postavit malou fontánku. Spojení zelené stěny a jemně zurčící vody má přímo zázračné účinky a rychle vám přinese zasloužený a potřebný relax.